רוברט סיים את המגמה לצילום קולנועי בבית הספר לודז’ לצילום, שם הוא נכבש על ידיי הצילום.
צילום הוא תשוקה ודרך חיים שבהם החליט לבחור בגיל 14 הרגיש.
ההתעניינות הראשוניות שלו בצילום היו בצילומי דיוקן ו וצילומי מלחמה.

לאחר שסיים את לימודיו בשנת 1989 הוא חי ועבד בפריז. הוא עבד עד 1992 כצלם בתחנות טלוויזיה צרפתיים מצלם סדרות תעודה וטלוויזיה סדירָה, תוך כדי מינוף החינוך שקיבל בעבר בבית הספר לצילום. לזמן קצר הוא היה משנה לבמאי הצילום הראשי בסרט וגם בפרסומות, שבהם הוא עבד לצד אחד הטובים שבבמאי הצילום הצרפתים, תיירי ארבוגאסט (הידוע ביותר בעבודתו בסרטים של לוק בסון – כחול עמוק, ליאון, האלמנט החמישי). זה ככל הנראה היה הניסיון המשמעותי ביותר של רוברט מאז סיים את בית הספר לקולנוע.

ב -1993 החל את הקריירה שלו בצילום, מוקסם מעולם האופנה ו”הקסם” שלה.
במשך יותר מחמש שנים הוא עבד עבור מעצבים צעירים, מהדורה צרפתית של פלייבוי ומגזינים של אופנה לילדים. הוא צילם אוספים של ז’אן פול גוטייה ו ג’ינס של כריסטיאן לקרוקס הידוע כיום כמפורסם.
חד עם חברו, צלם נוסף, פתח את סטודיו “קלינד אואיל” שעובד על פרויקטים של פרסום וקטלוגים עבור, בין השאר, קומפליקס, אורנגינה ונאף נאף.

מפגשים עם ליאונרד כהן ומעצבי אופנה כמו לויד קליין ופאקו רבאן חידשו את התשוקה הישנה לצייר אנשים. צילומי דיוקן היווה את הבסיס להתפתחותו כצלם ונהפכה לדרכו העיקרית.
כתוצאה מההזדמנות לעבוד על סרטו של רוברט אלטמן הוא נפגש לזמן קצר עם סטיבן ריאה, מרצ’לו מסטרויאני, דני איילו ורוסי דה פלמה. באותה תקופה רוסי דה פלמה השתתף בצילומי אופנה עבור קולקציה של ז’אן פול גוטייה. ההיכרות משכה והביאה הזדמנות לצלם את רוסי דה פלמה פעם נוספת בשלב מאוחר יותר.

שהותו ועבודתו בצרפת הביאו להשגת אזרחות שאפשרה אתגרים חדשים, התפתחות ונסיעות.

מאז 1997 הוא עובד בהצלחה בפולין עבור כל כתבי העת המובילים (כולל ויוה!, מאז הפרסום הראשון שלה) וסוכנויות פרסום.
רוברט עבד בפולין עם פטרישיה קאס, פירס ברוסנן טיילור הקפורד, גבריאלה סבטיני, ועוד אחרים.
רשימת הלקוחות הארוכה שלו כוללת את: לוריאל, גרנייה, טימוטי, ניבה, סוראיה, ד”ר אירנה אריס, סמסונג, רייג’ אייג’, פרוצ’ניק, ביטום, הקסהליין, מונרי ויסטולה, וולסאנקה, וו קרוק , ויטצ’ן, לקסוס, סיטרואן, פז’ו ופררו.

כמעט כל האמנים הפולנים המובילים עמדו מול המצלמה שלו: שחקנים, במאים, זמרים, ציירים, כוכבי טלוויזיה, אנשי ציבור, סלבריטאים.

הוא צילם שתי תמונות עבור ” לוח שנה ג’ֶנטֶלמֶן” המכובד ועטור השבחים של אוליבייה ג’ניאק.

הוא גאה לעבוד עם תיאטראות רבים, כולל התיאטרון הגדול(גרייט תיאתר) ובית
האופרה הלאומי, יוצר מצגות חזותיים עבור הפקות ראשיות, כמו גם הוצעה לפועל ופרסום של רעיונותיו.

הוא המחבר של פרוייקט הצילום לצד אחד מהפקות האופרה המפורסמים ביותר
של השנים האחרונות, “לפדר את פניה”, בבימויו של מריוש טרלינסקי, עם אמנים יוצאי דופן בעולם ושיתוף פעולה עם שיסיידו ו סוני.

אלו היו בעיקר סוני שהזמינו אותו לשיתוף פעולה ומינו את רוברט
כאחד משלושת השגרירים של המותג במחלקה לציוד צילום בפולין. זה קרה גם בגלל המשיכה החזקה של רוברט להיות מעודכן בפיתוחים, טכניקות הצילום וטכנולוגיות החדשות ביותר.

במשך שנתיים, רוברט היה שגריר של סוני מובייל (ניידים), אשר במהלכן השתמש בהצלחה בטכנולוגיות חדשות שהיום מאפשרות צילום באמצעות טלפונים חכמים. היו לו שני תערוכות ואלבום תמונות שיוצרו באמצעות שימוש בטלפונים חכמים של סוני.

וולאנסקי הוא גם אמן מוכר ומכובד עם פרסים רבים, כולל: פרסים על רעיון (אידיאה), חזון תעתועים(כימרה), צילומיי חזית(גרנד פרונט) ופרס אמנותי על שם הסטיה (אלה יווניה).