Ukończył Wydział Operatorski łódzkiej Szkoły Filmowej trafiając do niej za sprawą fascynacji fotografią. Fotografia to pasja i życiowa droga o której zdecydował w wieku lat 14. Jego pierwszymi fotograficznymi zainteresowaniami były portret oraz… reportaż wojenny.

Od 1989 po studiach mieszkał i pracował w Paryżu. Wykorzystując potencjał Szkoły Filmowej do roku 1992 pracował jako operator kamery w stacjach francuskich telewizji robiąc reportaże oraz seriale telewizyjne. Stąd trafił na krótko do filmu i reklamy telewizyjnej jako drugi asystent operatora pracując u boku jednego z najlepszych francuskich operatorów Thierry’ego Arbogasta (najbardziej znanego ze zdjęć do filmów Luc’a Bessona – Wielki Błękit, Leon Zawodowiec, Piąty Element…). Po Szkole Filmowej to bodajże najbardziej odkrywcze doświadczenie zawodowe…

Od 1993 rozpoczął samodzielną drogę fotografa wówczas zafascynowanego poznawanym na bieżąco światem fotografii mody i jego „magii”… W ciągu ponad 5 lat pracował dla francuskiego Playboy’a, młodych projektantów i młodzieżowych magazynów mody… Dla nich właśnie zrealizował dziś nazywane adwertorialami sesje z kolekcjami Jean Paul Gaultier i Christian Lacroix Jeans. Wraz z przyjacielem – fotografem – otworzył studio „Clin d’Oeil” realizując wspólnie prace reklamowe i katalogi… (Complices, Orangina, Naf Naf…)

Spotkania z Leonardem Cohenem czy projektantami Lloyd Klein i Paco Rabanne ożywiły dawne pragnienie do portretowania ludzi. Portret stanowił podstawę fotograficznej drogi i stał się jej głównym kierunkiem. Możliwość pracy na planie filmu Roberta Altmana zaowocowała krótkim spotkaniem ze Stephen’em Rea, Marcello Masrtoianni’m, Danny’m Aiello oraz Rossy de Palma. Z nią właśnie zrealizował sesję mody z kolekcją Jean Paul Gaultier. Znajomość przetrwała i przyniosła również możliwość sportretowania Rossy de Palma ponownie.

Jego pobyt i praca we Francji zaowocowały obywatelstwem francuskim co pozwoliło poszerzyć możliwości rozwoju, podróży…

Od 1997 pracuje z powodzeniem w Polsce realizując sesje do wszystkich wiodących magazynów (z Viva! na czele – od pierwszego numeru…) i agencji reklamowych. Pracował w Polsce również z Patricia Kaas, Pierce Brosnan, Taylor Hacford, Gabriela Sabattini. Na liście klientów można zobaczyć m.in. L’Oreal, Garnier, Timotei, Nivea, Samsung, Rage Age, Próchnik, Wittchen, Bytom, Hexeline, Monnari, Vistula, Wólczanka, Kruk, Lexus, Citroen, Peugeot, Ferrero…

Przed jego obiektywem stanęli nimalże wszyscy czołowi polscy artyści… aktorzy, reżyserzy, piosenkarze, malarze, gwiazdy telewizji, osoby publiczne …

Dwukrotnie zrealizował zdjęcia do bardzo szanowanego i głośnego przedsięwzięcia sygnowanego Olivier Janiak – „Kalendarz Dżentelmeni“.

Z dumą współpracuje z wieloma teatrami w tym Teatrem Wielkim i Operą Narodową realizując wydawnictwa i plakaty do oprawy wizualnej wiodących przedstawień. Zrealizował duży projekt fotograficzny przy okazji pracy przy jednej z najgłośniejszych oper ostatnich lat „Powder Her Face“ w reżyserii Mariusza Trelińskiego z udziałem wybitnych światowych artystów oraz współpracy z Shiseido i SONY.

Właśnie firma SONY zaprosiła go do współpracy i ustanowiła jednym z 5 ambasadorów w Polsce tej wiodącej marki sprzętu fotograficznego. Bierze się to również z fascynacji rozwojem techniki i technologii fotograficznej której jest od zawsze entuzjastą. Przez dwa lata był ambasadorem SONY Mobile z powodzeniem korzystając z nowych technologii które dziś umożliwijają fotografowanie urządzeniami typu smartfon. Zrealizował dwie wystawy oraz album fotografii wykonanych smartfonami SONY. Wolański to także uznany artysta uhonorowany licznymi nagrodami, m.in: Idea Awards, Chimery, GrandFront czy Nagroda Artystyczna Hestii.